__________

ОЛЕКСАНДР УДОВІЧЕНКО:

«У політиці першочергово потрібно сповідувати державницькі інтереси»

Час збирати каміння… Вляглися виборчі баталії в Україні, на сесії Полтавської обласної ради прийнято важливі рішення, не за горами вибори до місцевих рад, завершення формування нового адміністративного устрою Полтавщини. Які висновки щодо соціально-політичної ситуації в області робить очільник партії «Рідне місто» Олександр Удовіченко? Які завдання ставить перед  партією  і перед собою?

_____________

«Треба об’єднуватися так, щоб була ефективна робота»

Майже 5 років фракція «Рідного міста» в Полтавській обласній раді перебувала в конструктивній опозиції. Яким був цей час? Наскільки конструктивною була Ваша діяльність?

О. Удовіченко:  Голоси виборців Полтавщини на виборах до місцевих органів влади в 2015 році розподілилися таким чином, що привели в обласну раду до десятка партій. Створилася провладна більшість, що забрала всі ключові позиції в управлінні обласною радою. Вони вважали, що довіра, яку вони отримали від виборців, дає їм картбланш. Вважали, що на протистоянні, в тому числі й політичному, зможуть заробляти  дивіденди.

Призвело це до негативних результатів, тому що прийняті ними рішення не враховували інтереси усіх виборців. Але ми розуміли: бути просто в опозиції і критикувати дії провладних фракцій – це шлях у нікуди. Там, де конструктивні речі, те, що працює на регіон, ми завжди підтримуємо.

Так, у нас не було керівних посад у комісіях обласної ради, але ми делегували наших шістьох депутатів у різні комісії і намагалися, щоб там наші голоси були почуті. Наприклад, фахівець у нафтогазовій галузі Анатолій Попельнюх – у комісії з питань паливно-енергетичного комплексу і використання надр, до його думки прислухаються. Олексій Порохня – у комісії молодіжної політики, спорту і туризму. Коли приймали рішення про розвиток спортивної інфраструктури, скажімо, про будівництво спортмайданчиків, ми за них голосували. Там, де був конструктивний підхід у розподілі бюджетних коштів, ми підтримували більшість обласної ради.

Ці чотири роки роботи в облраді ми намагалися виконувати свої програмні засади, що ми декларували перед виборами. Але коли більшість приймала неправильні рішення, ми були позбавлені можливості цьому запобігти. Таке становище залишається і сьогодні. І все-таки ми за конструктив!

Ви сказали, що фракція політичної партії «Рідне місто» в Полтавській обласній раді не представлено ні в керівництві, ні в очільництві постійних комісій. І хоча вона кількісно не потужна, все ж ваші голоси могли б змінити ситуацію у керівництві обласної ради, перезавантажити її, як того хотіли деякі депутати. Ви на таке не пішли. Чому?

О. Удовіченко: Зі свого досвіду скажу, що  місцева влада, місцеве самоврядування ефективні тільки тоді, коли вміють іти на компроміс і шукати консенсусні рішення. Одна справа – передвиборчі баталії, інша – коли люди вже зробили вибір. Треба об’єднуватися так, щоб була ефективна робота.

Коли в 2015 році утворилася більшість в обласній раді, дехто схотів використати момент приходу нової влади – і перефарбувався. Такі й досі там є. Тепер знову ситуація змінилась у країні – і колишні члени колишньої провладної фракції  створюють нові групи. Ті, хто сьогодні «колотиться» нібито за несправедливий розподіл коштів, самі ж приймали ці рішення. Вони шукають крайнього, але вже немає ні голови ОДА, ні його першого заступника. Тож спрямували своє «невдоволення» на голову обласної ради. Я не захищаю Олександра Біленького. Але так чинити підло й цинічно: за красивою обгорткою люди намагаються сховати своє корисливе нутро. Це не для нас. Наша фракція у таких кулуарних іграх брати участі не буде.

Остання сесія обласної ради відбулась, не зважаючи на неодноразові спроби деяких депутатів заблокувати її роботу. І все ж, оскільки ці депутати становлять більшість бюджетної комісії, найважливішої для прийняття рішень, а Ви якраз входите до її складу, то якою бачите подальшу роботу обласної ради? Адже протистояння продовжується. Як повністю розблокувати роботу органу місцевого самоврядування Полтавщини?

О. Удовіченко: Сьогодні є керівники обласної ради, які повинні, як то кажуть, взяти голову в руки і віднайти в собі сили вести діалог з усіма. А щодо іншої сторони, то їм потрібно реально оцінити свої сили і знайти інший алгоритм дій. Як на мене, то необхідно змінити формат бюджетної комісії. Ініціювати це має голова обласної ради, а керівники фракцій повинні підставити йому плече – якщо  у всіх є усвідомлення, що потрібно рухатися далі.

Я б на місці голови обласної ради пішов би на відкритий діалог. А щоб зняти розмови про непрозорість використання бюджетних коштів, то наказав би фінансовому управлінню надавати помісячні звіти про їх використання. Саме так можна дійти компромісу, що дасть можливість працювати і затвердити головний документ області – бюджет на 2020 рік.

«Треба робити конкретні справи, зрозумілі кожній людині»

Нещодавно на сесії Полтавської міської ради відбулись кадрові зміни в керівництві міськвиконкому. Так, заступником міського голови, який займатиметься гуманітарними питаннями, було обрано Світлану Нестулю, вона є членом партії «Рідне місто». Враховуючи те, що  питаннями житлово-комунального господарства (Олексій Чепурко), економіки та соціальної сфери (Тетяна Юрченко)  теж займаються представники «Рідного міста», відповідальність партії за життя обласного центру збільшилась. Чи задовольняє Вас такий результат?

О. Удовіченко: Починаючи з 2015 року, ми налаштовані на те, щоб прибрати політичні прапори і працювати на розвиток міста. Ми взяли найважчий напрям роботи в міській раді – комунальне господарство, що було занедбане, і соціальну сферу.

Для нас є принциповим додержання слова, політичних домовленостей. Їх порушив попередній міський голова Олександр Мамай. Тому я вважаю правильним рішення відсторонення його від керівництва Полтавою.

Щодо функцій, що були розподілені в міській раді останнім часом, то свій вибір зробила фракція БПП і її керівник Андрій Матковський. Він вийшов із більшості, маючи свої політичні міркування. Більшість, що була створена компромісно, і відповідала за важливі напрями роботи – медицину, культуру, освіту, будівництво, спорт, нормативну базу, розпалась.

Сьогодні деякі сфери міста некеровані. Візьмемо освіту. З одного боку,  заклади готують до нового навчального року, здійснюють ремонти, але управління цією галуззю доведено було до того, що освітянське керівництво покинуло свої посади й звільнилося. Ми опинились у ситуації, коли потрібно братися й за цей напрям роботи. Тому заступником міського голови з питань гуманітарної сфери запропонували Світлану Нестулю, яку й обрали на останній сесії. Вважаю, що вона готова до такої роботи, а ми зі свого  боку будемо їй допомагати.

Не встигли відбутись дострокові вибори до Верховної Ради України, як активно обговорюють можливість дострокових виборів до місцевих органів влади. Наскільки партія «Рідне місто» готова до дострокових виборів?

О. Удовіченко: Я вважаю, що децентралізацію потрібно завершити в державі, а тоді вже проводити нові місцеві вибори.

Сьогодні партійні структури в області в однакових умовах. Обласний осередок партії «Слуга народу» ще потрібно створювати. Щодо інших політичних сил, то кажу авторитетно, що у них в області слабкі структури, вони ситуативно утворюються під вибори.

Ми ж намагаємося всі чотири роки нашу партію розбудовувати.

«Рідне місто» нині представлене у 15 районних радах, в 10 ОТГ, у всіх міських радах, крім Горішніх Плавнів, – 254 депутати різних рівнів від нашої партії сьогодні працюють в області.

Ми підемо на вибори,  є зацікавленість  нашої молоді брати участь у суспільному житті міст, районів  і Полтавщини загалом. Тому готуємося до того, щоб гідно взяти участь у виборчих перегонах. Люди визначаться – і я  впевнений, що наша партія буде представлена на місцевому рівні і буде впливати  на процеси, що необхідні нашій області.

Представники партії, яка була створена напередодні виборів, здобули у Верховній Раді більшість. Виходить, судили не за діяннями їхніми. «Рідне місто» займається конкретними справами. Чи вплине це на вибір людей?

О. Удовіченко: Якихось технологій, так би мовити, рецептів, для того, щоб люди обирали за результатами діяльності, я не знаю. Знаю лише одне – треба робити конкретні справи, зрозумілі кожній людині. Візьмемо для прикладу Полтаву. Якщо ми сьогодні тут вирішимо питання стабілізації вивозу сміття, бо воно було доведено до абсурду за попереднього керівництва, то це люди повинні побачити.

Інша проблема – ремонт житлового фонду. В багатьох обласних центрах це віддано на відкуп мешканців багатоквартирних будинків. З одного боку, ми розуміємо, що бюджет міста не в змозі забезпечити  утримання в належному стані приватизованого житлового фонду: ремонт дахів, під’їздів, підвалів, утеплення будинків. З іншого, розуміємо, що 80% людей, які там живуть, неспроможні самі цього зробити. Тому ми обрали пріоритет – підтримка житлового фонду, наскільки це можливо.

Звісно, необхідно доносити інформацію через засоби комунікації. Партія «Рідне місто» сьогодні є у соціальних мережах: фейсбук, вайбер, телеграм; має свій сайт. Також ми висвітлюємо свою діяльність у друкованих виданнях. Я розраховую на те, що вода камінь точе.

На 42 округах міста працюють наші активісти – депутати й ті, хто хоче поборотися за депутатський мандат. Ми хочемо, щоб вони йшли до людей: у мікрорайони, в двори і вивчали їхні проблеми.

Нині відбувається реформа децентралізації, зокрема адміністративно-територіального поділу. Створюються ОТГ, незабаром буде сформовано округи. Чи вплине такий «розкрій» на Ваші сподівання щодо майбутнього представлення партії «Рідне місто» в органах місцевого самоврядування?

– Ми набираємо в нашу команду авторитетних людей, яким довіряють виборці. У цих людей повинна ще бути амбіція впливати на стан речей. Можна бути, наприклад, чудовим керівником агрофірми чи школи, але не мати політичних амбіцій. Якщо у нас буде достатньо таких людей, то можемо розраховувати на нашу присутність у радах різних рівнів.

Але тут існує інша проблема. За п’ять років децентралізації влада її не завершила. Сьогодні у нас в окремих районах є серйозні протиріччя: то увесь район перетворено на одну ОТГ, то в районі одна-дві невеликі ОТГ, а все інше – сільські ради. Ті скандали, що відбувались в облдержадміністрації при формуванні ОТГ і округів, свідчать про  присутність якихось особистих амбіцій людей від влади. Люди не зрозуміли, що першочергово повинні сповідувати державницькі інтереси, а не власні.

«Знаю, як зробити краще»

Політик Вашого віку – це людина з досвідом, послідовна, яка приймає зважені рішення і не боїться відповідальності. Як довго Ви збираєтесь бути в політиці?

О. Удовіченко: Коли на тебе дивляться мінімум десять пар молодих очей і запитують: «Куди ми йдемо? Ви з нами чи ні?», – то, зрозуміло, що тільки це надихає сьогодні на те, щоб продовжувати працювати і намагатися впливати на ті речі, які потрібно змінювати, щоб у країні жилося краще.

Я і мої однодумці не рвемося до посад, у нас більше відповідальності, ніж амбіцій. Це – важка повсякденна робота, особливо в органах місцевого самоврядування, адже сьогодні там треба займатися господарськими справами.

Зрозуміло, що сьогодні відбувається зміна поколінь, і молодих потрібно підтримати. Але я не можу спокійно спостерігати за безладом, стояти осторонь, коли знаю, як зробити краще.

Тоді Ви не будете тримати інтригу? Ви йдете на посаду міського голови Полтави?

О. Удовіченко: Нині наша команда вирішила, що від партії «Рідне місто» на посаду міського голови Полтави повинен іти Олександр Удовіченко. Це підтверджують і результати соціологічних досліджень.

Я не хочу, щоб обласним центром керувала людина, яка не розуміється на міському господарстві і щоб у нас знову були чвари та непорозуміння.

На місцеві вибори ми йтимемо командою авторитетних людей, кожен зробить свій внесок, а лідер класично вестиме всіх за собою.