___

Сьогодні увага всіх прикута до ситуації з поширенням коронавірусної інфекції. Щодня випадків захворювання в Україні збільшується. Про готовність до боротьби з пандемією і ситуацію на Полтавщині щодня звітує обласна влада. Ми вирішили дізнатися, що відбувається на місцях, зокрема в Пирятинському районі. І звернулися до головного лікаря комунального підприємства «Пирятинська центральна районна лікарня», депутата обласної ради від політичної партії «Рідне місто» Олександра Гаркавенка.

Чи достатньо тих заходів, що вживає влада, центральна, обласна, районна?

— Проблема є у всьому світі. Але у нас вона ще більша, бо ми свого часу знищили епідеміологічну службу. Тому що основну роль у контролі за епідеміологічним станом, під час епідемії відігравала санітарно-епідеміологічна служба. Нині обіцяють, що будуть її відновлювати. Але ж для цього потрібен час, не день і не два, й навіть за рік повернутися до того стану, в якому вона була, дуже непросто.

Деякі заходи, що вживає влада для недопущення поширення кронавірусної інфекції, своєчасні, деякі запізнілі. Впровадження карантину — це правильно. Але ж люди масово повертаються з-за кордону, і тут контроль за їхнім станом здоров’я обмежений. Це насторожує. Якби існувала епідеміологічна служба, саме за такий контроль вона відповідала б найпершою: і на кордоні, й у населених пунктах. Була б структура, що би цим конкретно займалася. Втім, я не хочу нікого образити, я знаю, що багато людей посилено сьогодні працюють, на межі фізичних можливостей.

Яка ситуація в Пирятинському районі?

— На 25 березня, як і по Полтавській області, в Пирятинському районі випадків захворювання на коронавірусну інфекцію не зареєстровано. Але ж відсутність таких випадків може бути з причини відсутності тест-систем. Коли розподілять тест-системи, що прибули військовим літаком із Китаю (а ми вже отримали рознарядку на їх отримання), швидше за все такі випадки будуть зафіксовані. Недіагностований — це не значить, що його немає.

Але потрібно розмежовувати: носій коронавірусу й людина з ускладненнями від коронавірусної хвороби. Хтось цей вірус перенесе легко, а в когось будуть тяжкі наслідки.

В якій готовності перебуває Пирятинська ЦРЛ?

— Взагалі лікувальний заклад — це наче військовий об’єкт. Лікарня завжди напоготові. Інша справа, яким ресурсом вона забезпечена. Як і будь-яка інша лікарня, сказати, що наша на 100% готова, – це популізм. Але має бути мінімальний перелік, резерв необхідного в разі надзвичайної ситуації. Хто з органів місцевого самоврядування старався ці резерви поновлювати (адже це додаткові кошти), в того більша можливість надавати допомогу. Хто на це закривав очі або вважав, що лікарня обійдеться без поповнення резерву, той у гіршому стані.

А ви в якому стані?

— Як середньо статистичний лікувальний заклад. У мене великий досвід роботи, я намагаюся, щоб у нас завжди був певний ресурс для роботи в екстремальних умовах. Хоча його й не достатньо. Але нині активно взялися всі допомагати, і влада, і підприємці. Я з позитивом відзначаю, як владні структури долають проблему з поширенням коронавірусної інфекції. Вони кожного дня на зв’язку, цікавляться ситуацією. Я можу в будь-який час контактувати з керівником чи членами районного оперативного штабу з боротьби з коронавірусом. Тебе розуміють і намагаються допомогти. Інша справа, що фінансів завжди недостатньо. Але певні додаткові кошти для боротьби з COVID-19 виділили. І це значно більше, ніж було тоді, коли виділяли кошти під час епідемій грипу, наприклад.

Запитання, що останнім часом часто ставлять керівникам лікувальних закладів: чи є у вас апарат штучної вентиляції легень?

— У нас є досвід роботи з атиповою пневмонією, спалах цієї хвороби був у 2009 році, хоча, звісно, вона була менш агресивна, ніж коронавірусна інфекція. Тому свого часу ми лікувальний заклад оснастили таким обладнанням. І на сьогодні його достатньо. Але є запитання: для якої кількості пацієнтів? Якщо орієнтуватися на світову статистику щодо того, який відсоток пацієнтів з коронавірусною інфекцією в розрахунку на кількість населення його потребує, то можна сказати, що достатньо. У нас 8 апаратів ШВЛ, всі в робочому стані. Крім того, департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА передав нам іще ручні дихальні апарати — мішки Амбу.

Скажу відверто, на Полтавщині рівень організації заходів щодо подібних викликів високий.

Чи забезпечені засобами захисту лікарі?

— На моє глибоке переконання, основний акцент у лікувальному закладі повинен бути на захист медичного персоналу. Якщо медичний працівник вийде зі строю, то замінити його неможливо. Не скажу, що засобів захисту достатньо, але на перший час вистачить. Про це влада знає, про це ми говоримо із підприємцями, нас розуміють. Але можу запевнити, що в разі загострення обстановки медичні працівники спрацюють на належному рівні.

Порадьте як лікар: що нас врятує самодисципліна, введення надзвичайного стану?

— Не можу сказати, чи потрібний нам саме зараз надзвичайний стан. На сьогоднішній день боротьба з поширення коронавірусної інфекції — це самодисципліна й карантинні заходи. Якщо немає необхідності, не ходіть зайвий раз до магазину чи ще кудись. Не будьте безпечними, не наражайте на небезпеку своїх рідних, особливо старшого віку, у кого слабший імунітет. Будьте відповідальними!