______

Є в Козельщинському районі давнє козацьке село Сушки. Мабуть, десь на генетичному рівні від пращурів його жителям із покоління в покоління передаються надзвичайна працьовитість і волелюбність. Вони власними силами звикли добиватися всього, створюючи блага не тільки для себе, а й допомагаючи іншим. Серед них і голова ради Козельщинської районної асоціації фермерів, голова ФГ «Сушки» Сергій Сушко. За його плечима — роки праці головним агрономом колгоспу імені Куйбишева, партійної роботи, посада голови Козельщинської райдержадміністрації. Та кожного разу доля знову повертала Сергія Федоровича в рідне село, де він сьогодні разом із однодумцями працює на землі.

Перший фермер у Сушках

Сьогодні на території колишнього колгоспу імені Куйбишева в селі Сушки працює понад 30 фермерів. Але вже далекого 1998 року Сергій Сушко був своєрідною знаменитістю, бо став першим фермером у цьому селі.

– Коли в 1991 році після подій, які всі ми пам’ятаємо з історії, райком партії, де я був третім секретарем, припинив своє існування, повернувся працювати в рідне господарство — колгосп імені Куйбишева (пізніше ПСП «Сушківське») на посаду головного агронома, — пригадує Сергій Сушко. — Неспокійні часи тоді були. Період реформ у сільському господарстві супроводжувався високим рівнем інфляції, відсутністю підтримки з боку держави. Оці всі процеси негативно вплинули на аграрну галузь у цілому і на наше підприємство зокрема. Ми мали спецгосп із вирощування птиці, де утримували 40 тис. кур-несучок. По суті, все зерно, яке вирощували в господарстві, йшло на годівлю птиці. Шкода, але в один із неврожайних років ми були змушені вивести всю птицю. Як наслідок, люди, фактично, залишилися без нормальної заробітної плати. Її два роки ми отримували натурпродуктом. Маючи сім’ю, яку потрібно забезпечувати, і не бачачи надалі перспектив, я разом із дружиною вирішив створити фермерське господарство. Працівники ПСП «Сушківське» мене тоді підтримували, але боялися взятися за цю справу. Мовляв, як це вийти з колгоспу, нічого не маючи, і починати з нуля. Земля на той час була розпайована. Я взяв в обробіток свої та паї найближчих родичів і 50 га фермерської землі. Завдяки підтримці друзів обсіявся і зібрав перший урожай…

Зараз у ФГ «Сушки» в обробітку 120 га землі. Сьогодні таким невеликим господарствам самостійно важко купити трактор чи відповідні агрегати для обробітку землі. Тож і об’єдналися чотири фермери села Сушки в такий собі неофіційний кооператив. Разом вони обробляють 354 га землі. Вчасно на сучасній техніці засівають, доглядають і збирають урожай, зберігаючи його в спільно побудованому токовому господарстві.

Згадуючи минулі часи, Сергій Сушко розповідає, що раніше 2708 га землі місцевого колгоспу обробляло 32 трактори. Нині ж у селі Сушки налічується до 100 тракторів!!!

«Підтримуємо село з думкою про майбутнє»

У 80-х роках минулого століття в село Сушки привозили делегації, аби показати приклад ефективної роботи з благоустрою села. Як і тоді, так і зараз тут працюють школа, будинок культури, амбулаторія сімейної медицини. Село живе і розвивається.

Продовжуючи славні традиції попередників зі збереження інфраструктури села, фермери, землі яких розміщені на території Сушків, допомагають, відстоюють інтереси громади та підтримують соціальну сферу села. До слова, коли п’ять років тому постало питання закриття місцевої школи як такої, що стала малокомплектною, для його вирішення об’єдналося все село. На збори запросили керівництво району, відділ освіти, фермерів, батьків. Голови фермерських господарств домовилися взяти на себе фінансування енергоносіїв. Як результат — школа вистояла і зараз працює. А зовсім нещодавно спільними зусиллями громада і фермери висадили в центрі села березову алею — більше ста дерев.

— Фермерам Козельщинського району не байдужа доля громад, на території яких вони працюють, –  говорить голова ради Козельщинської районної асоціації фермерів Сергій Сушко. — Мої колеги постійно надають допомогу місцевим навчальним, медичним закладам. Нещодавно завдяки фінансовій підтримці фермерів для районної лікарні закупили спецодяг, дезінфікуючі засоби, апарат для дезінфікування одягу медиків. А як інакше? Ми є частиною громади, в якій не тільки працюємо, а й живемо разом із своїми родинами, тому приділяємо значну увагу її розвитку. Не секрет, доки фермер буде працювати на селі, доти воно і житиме.

Євгенія ВАЛЬКО

Обласна газета “Село полтавське”