_______
Лідер за своєю сутністю, досвідчений управлінець, консолідатор, людина слова, надійний і відповідальний, патріот свого краю. Люд
и з таким переліком чеснот авторитетні і впливові. Один із них – Олександр Удовіченко, заслужений економіст України, який свого часу очолював Полтавську обласну державну адміністрацію, обласну раду, розбудовував «Приватбанк». Нині він є головою політичної партії «Рідне місто».

2015 року більше 200 представників цієї політичної сили увійшли до сільських, селищних, міських рад Полтавщини, а також до обласної, створивши однойменне фракційне об’єднання на чолі з Олександром Удовіченком.

У переддень початку нової виборчої кампанії лідер «Рідного міста» розповідає про те, якими були ці п’ять років каденції в органах місцевого самоврядування, які ризики можливі в ході адміністративно-територіальної реформи і які переваги партії перед іншими політичними проектами.

 У нас було головне завдання — конструктивно працювати

Передусім скажу, що «Рідне місто», на відміну від інших парламентських політичних сил, — це партія, що захищає інтереси саме місцевих громад, жителів Полтавщини. Ми розуміємо проблеми людей і вирішуємо їх. Симпатизуючи «Рідному місту», ви симпатизуєте полтавцям, вашим друзям та знайомим, а не абстрактним політикам з екрану телевізора. У нас немає київського керівництва, тому ви обираєте безпосередньо тих, хто буде перед вами відповідати. Саме так і сталося п’ять років тому, коли «Рідне місто» потужно увійшло до органів місцевого самоврядування нашої області.

У 15 радах з’явилися фракції  «Рідного міста». Ми створили фракцію в обласній раді. Спочатку було непросто, ті, хто прийшов від загальноукраїнських проектів, не дозволили нам очолити жодного комітету. Нинішня обласна рада представлена багатьма політичними силами, у кожної є своє бачення того, як вести господарські справи. Тож потрібно було йти на компроміс і вирішувати таким чином багато питань. Ми завжди всіх закликали до злагодженої, конструктивної роботи і ніколи не вип’ячували своє «я», хоча могли і мали на це право, адже всі депутати нашої фракції — це люди з великим життєвим і професійним досвідом, потужні господарники.

На відміну від тих, хто  прийшов до обласної ради піаритися або ж виконувати партійні вказівки з центру, в нас було головне завдання — конструктивно працювати, щоб ефективно використовувати обласний бюджет, приймати такі програми й рішення, що давали б Полтавщині поштовх уперед або забезпечували певний об’єм якісних послуг для населення.

Зрозуміло, що наша фракція не могла домінувати в рішенні певних питань, та ми завжди простягали руку допомоги в конструктивній роботі. І це стало можливим для об’єднавчих зусиль. Я не кажу, що ми сьогодні можемо переконати більшість в обласній раді, але одне безперечно — з нами рахуються.

Затвердження Перспективного плану — це гротеск

Те, що відбулося із затвердженням Перспективного плану об’єднання громад Полтавської області, — це гротеск. Кабінет Міністрів не врахував думки кількох громад, навіть у деяких випадках пропозиції Полтавської ОДА не були враховані. Це стосується Бутенківської ОТГ Кобеляцького району, яку згідно з рішенням Кабміну приєднали до Білицької, формування громад в Пирятинському, Семенівському районах. Проігнорували не тільки обласну владу, а й людей.

Втім, історія, коли центральна влада ігнорує місцеву, була завжди. І коли я очолював область, то доводилося «вигризати» кошти на соціальний розвиток. Наприклад, Полтавський регіон був серед лідерів щодо наповнення державного бюджету. Ми завжди давали в казну держави більше, ніж звідти отримували у вигляді субвенцій. Справедливого розподілу добитися було дуже непросто, але я як керівник регіону не відступав, знову й знову відстоював область на центральному рівні. Нині ж, особливо останні п’ять років, незважаючи на проголошену децентралізацію, це перетворилося на велику проблему: центральна влада не чує регіони, а регіональна змушена покірно виконувати вказівки згори.

Роль обласної ради посилюється

У ході майбутніх територіальних змін, пов’язаних із реорганізацією районів, поки що не зрозуміло, як будуть функціонувати майбутні чотири укрупнені райони, якими коштами вони будуть забезпечені. Задумано, що всі послуги мають надавати на рівні об’єднаних територіальних громад. Але ж є реалії життя. Так, згідно з перспективним планом громад до Полтави причепили сільську раду Валок, що за 35 кілометрів від неї. Зрозуміло, що пенсіонери, люди, які не в змозі мобільно рухатися, будуть позбавлені цих послуг.

Або, наприклад, на чий баланс перейде районна лікарня? Якщо на баланс ОТГ, то чи зможе громада її утримувати? Таких прогалин буде багато, і проблем, що потрібно буде вирішувати на обласному рівні, додасться. Думаю, в цьому основна роль належатиме обласній раді.

Наша мета — облаштування життя громад

Протягом останніх п’яти років, відколи на останніх місцевих виборах частина полтавців довірила депутатські мандати членам нашої партії (і ми їм за це дуже вдячні), ми намагалися в різних куточках Полтавщини займатися конкретними господарськими питаннями. Ми вбачаємо роль місцевого самоврядування якраз в організації і облаштуванні життя громади, а не в політичних проектах, для нас завдання благоустрою було основним і залишається таким далі.

Партія «Рідне місто» (і це показали минулі роки) сьогодні має право з відкритим обличчям іти до людей. Так, нам не все вдається. Але я і мої однодумці не рвемося до посад, у нас більше відповідальності, ніж амбіцій. Тож наша команда буде брати участь на всіх щаблях майбутніх місцевих виборів для того, щоб боротися за можливість впливати на життя регіону, обласного центру, об’єднаних громад.